PolishPLEnglish (UK)
Szybki kontakt: Piotr tel: +48 692 215 679, +48 500 069 962 mail: lipskitechmar@gmail.com

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Nasze kolumny

Kolumny na (prawie) 100%

Wytwarzane przez nas moduły, składające się na profesjonalne kolumny rektyfikacyjne, pozwalają na uzyskanie produktu o stężeniu 96,7% przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości. To jeden z najlepszych systemów na rynku.

Dzięki temu finalny wyrób nie wymaga uzdatniania poprzez stosowanie sody, nadmanganianu potasu czy filtrów węglowych. Nasze kolumny to produkt światowej klasy. Tworząc moduły składające się na kolumnę rektyfikacyjną, dołożyliśmy wszelkich starań, by były one wygodne i proste w użyciu:

 •  dzięki specjalnym skręcanym złączom złożenie całości zajmuje nie więcej niż 15 minut,
 • najdłuższy moduł zestawu nie przekracza 60 cm, dzięki czemu jest bardzo mobilny.

Naszą ofertę kierujemy do wszystkich miłośników domowych trunków – zarówno początkujących, jak i z doświadczeniem w rektyfikacji.

Oferowany zestaw zawiera: głowicę, wziernik, trzy odcinki kolumny (w tym odcinek na katalizator miedziany oraz wypełnienie).

 

 

Szczegóły dotyczące modułów

Głowica

Element wykonany w oparciu o projekt głowicy Nixona – Stone'a, z możliwością odbioru w dwóch systemach (LM, VM). Z uwagi na bogatą funkcjonalność głowica ta cieszy się coraz większą popularnością w zestawach destylacyjnych. Jej produkcja wymaga precyzji i dokładności – to moduł o skomplikowanej budowie.

Budowa i działanie:

 • Główny skraplacz składa się ze spirali utworzonej z karbowanej rurki kwasoodpornej o długości 3 metrów. Taka konstrukcja pozwala na minimalne zużycie wody chłodzącej.
 • Głowica pracuje w systemie otwartym, dzięki czemu w całym układzie nie powstają ciśnienia, mogące zagrażać bezpieczeństwu.
 • Skraplacz nie jest zaspawany, co pozwala na jego proste zdemontowanie i czyszczenie.
 • Para skroplona na spirali, współpracując z systemem półek zbierających, spływa w punkt odbioru LM tworząc jeziorko o pojemności ok. 5 ml (pojemność jeziorka powinna być jak najmniejsza, ma to wpływ na precyzyjny odbiór poszczególnych frakcji). Dzięki odpowiedniej budowie głowicy, nadmiar skroplin odprowadzany jest na środek wypełnienia.
 • System LM jest zakończony zaworem igłowym, umożliwiającym regulację odbieranego destylatu. Zastosowany zawór, to wysokiej jakości element, skonstruowany specjalnie z myślą o kolumnach rektyfikacyjnych. Jest prosty w obsłudze i bardzo praktyczny.
 • W głowicy dwusystemowej LM/VM system LM jest wykorzystywany do odbioru wstępnego oraz wszelkich wariantów smakowych. Z kolei system VM stosuje się do odbioru rektyfikatu właściwego.
 • Przy odbiorze przedgonów system VM jest zamknięty, co pozwala zachować czystość układu i umożliwia otrzymanie idealnego produktu już w pierwszym przebiegu.
 • W głowicy został zamontowany czujnik termometru w specjalnej oprawie, która nie tylko zapewnia estetyczny wygląd, ale też zabezpiecza sondę przed przesuwaniem.
 • Dzięki specjalnej konstrukcji mamy możliwość regulacji docisku silikonowego uszczelnienia. Termometr w głowicy pełni jedynie funkcję poglądową i nie prowadzimy na jego podstawie procesu rektyfikacji. Więcej na ten temat w dalszej części opisu.

Wziernik

Wziernik - Pracownia metaloplastycznaWziernik pozwala na podgląd procesów zachodzących podczas rektyfikacji. Umożliwia dobór mocy grzania tak, by kolumna pracowała pod progiem zlania. Próg zlania to stan, w którym maksymalnie wykorzystujemy parametry rozdzielcze wypełnienia, dzięki czemu uzyskujemy najwyższą jakość destylatu. Podniesienie mocy będzie skutkować zalewaniem wypełnienia (wrzeniem cieczy we wzierniku).

Budowa i działanie:

 • Wykonany ze szkła borokrzemowego, odpowiednio odprężonego (wysokość części szklanej 95 mm).
 • Zakres optymalnej pracy kolumny o średnicy rury 60,3 mm wynosi od 2500W do 2800W.
 • Przy każdym procesie moc zalania będzie się nieznacznie różnić, dlatego tak ważny jest wziernik i określenie na podstawie jego obserwacji początkowych parametrów mocy.
 • Dalsze regulacje w trakcie procesu będą polegać jedynie na ustaleniu ilości odbieranego rektyfikatu. 
 • Specjalnie wykonane uszczelnienie silikonowe zabezpiecza krawędź boczną i dolną szkła chroniąc je przed uszkodzeniem.

Kolumna rektyfikacyjna

KolumnaCzęść rektyfikacyjną tworzą dwa moduły o długości 50 cm, połączone ze sobą złączem skręcanym, popularnie zwanym SMS.

Budowa i działanie:

 • Wypełnienie stanowią sprężynki pryzmatyczne ze stali kwasoodpornej. Jest to obecnie najlepsze wypełnienie zasypowe dostępne na rynku (dowiedz się więcej). 
 • Pierwszy moduł na stałe połączony jest z wziernikiem.
 • W odległości 40 cm od górnej granicy wypełnienia znajduje się oprawa czujnika temperatury. Pomiar w tym miejscu, to główny wskaźnik rektyfikacji.
 • Po okresie stabilizacji i odbiorze wstępnym należy przejść do odbioru właściwego. Temperaturę na termometrze umieszczonym w wypełnieniu przyjmujemy jako temperaturę dnia. Będzie ona stabilna przez większość procesu, a każdy wzrost wartości należy korygować poprzez zmniejszenie prędkości odbioru (dotyczy to systemu manualnego).
 • W systemie automatycznym sterownik samoistnie, na podstawie odczytu temperatury, steruje pracą elektrozaworu.

W przypadku obydwu części modułów rektyfikacyjnych zastosowano podtrzymanie z pierścienia kwasoodpornego, który zabezpieczony jest spinką szybkiego demontażu. Całość jest solidnie powiązana – nie ma obaw, że przy przewożeniu elementów wypełnienie zostanie uszkodzone. W przypadku konieczności wysypania wkładu, wystarczy odpiąć spinkę. Wypełnienie w kilka sekund znajdzie się w naczyniu.

Pierścienie centrujące

PierśćienieW kolumnie zastosowano dwa pierścienie centrujące. Znajdują się one na łączeniu modułów rektyfikacyjnych oraz na połączeniu z filtrem katalitycznym. Jest to innowacja dość rzadko spotykana w kolumnach rektyfikacyjnych, jednak dzięki swoim właściwościom rozprężnym oraz centrowaniu flegmy, wpływa ona bardzo pozytywnie na poprawę stabilności kolumny i zwiększenie prędkości odbioru.

 

 

Filtr katalityczny

FiltrRolę filtra katalitycznego pełni odcinek o długości 20 cm, wypełniony miedzianymi sprężynkami pryzmatycznymi. W trakcie procesu na powierzchni miedzi zachodzą reakcje wiążące związki siarki, powstałe w trakcie fermentacji drożdży. Po każdym procesie należy wysypać wkład filtra do naczynia i zalać gorącą wodą z kwaskiem cytrynowym (proporcje: szklanka wody/łyżka kwasku). 

 

 

 

 

Piotr Aleksander lipski © 2013 pracownia metaloplastyczna. Design created web@danieldesign.pl.
Piotr Aleksander lipski, ul. Oleńki 2A, 05-200 Wołomin, tel 692-215-679.